kosze na śmieci

Nowoczesne uliczne kosze na śmieci jako element architektury miejskiej

Kosze na śmieci, spotykane na chodnikach, przy przystankach, w miejskich parkach, na placach zabaw, przy piaskownicach, w ogrodach i skwerach miejskich, określane są czasem jako uliczne śmietniki, kosze uliczne, kosze miejskie lub miejskie kosze na śmieci.

Zobacz katalog produktów online >> lub pobierz katalogi >>

Obok ławek parkowych, są on najczęściej spotykanymi elementami małej architektury miejskiej. Starannie dobrane, nie tylko wtapiają się w otoczenie, ale potrafią być jego elementem charakterystycznym, wyróżnikiem kształtującym ład przestrzenny.

Kosze na śmieci elementem dekoracyjnym

Śmietniki zewnętrzne, kosze uliczne to widok, który pojawia się w przestrzeni miejskiej co krok. Może warto je wykorzystać, by nadać przestrzeni wyjątkowy i spójny charakter?

Dyspozycji mamy całą gammę różnego rodzaju materiałów oraz pełną paletę kolorów. To, w połączeniu z ciekawą bryłą oraz zdobnictwem, zaowocować może pełnym wkomponowaniem się śmietników w już urządzoną przestrzeń miejską. Można także zastosować drugie, zgoła odmienne podejście. Same kosze na śmieci mogą wyróżniać się, nadając naszym ulicom, skwerom i parkom czegoś, co będzie ich wyróżnikiem.

Kubły miejski mogą być stylizowane zgodnie z designem otaczającej zabudowy lub ze wzornictwem pozostałych elementów małej architektury miejskiej takich, jak ławki parkowe, stojaki na rowery, tablice informacyjne i przystanki komunikacji miejskiej.

Zobacz przykładowe realizacje METALCO

Wówczas będą stanowić kolejny element spójnej, przemyślanej koncepcji. Zarówno pod względem wzornictwa, stylu, jak i kolorystyki.

Kosze na śmieci

W odmiennym podejściu nasze kosze na śmieci mogą wyróżniać się z otoczenia. Mogą przyjmować kształty zwierząt lub figur, nawiązując do historii, legend, mitów lub po prostu do nazwy miejsca. Swoją kolorystyką mogą wyróżniać się spośród otoczenia. Zwracać na siebie uwagę, a przez to, być zapamiętanym, jako element wyróżniający, oryginalny.

Rodzaje koszy na śmieci

Uliczne kosze na śmieci najczęściej dzieli się ze względu na: materiał, z którego są wykonane, możliwość segregacji, dodatkowe opcje wyposażenia. Wszystkie te śmietniki zewnętrzne różnią się od tych domowych koszy na śmieci, które możemy kupić w sklepach typu Ikea, Castorama, czy Leroy Merlin. Muszą być one dużo bardziej trwałe, odporne na warunki atmosferyczne, korozję, wandalizm, a także łatwo opróżnialne.

Do najprostszych i najczęściej spotykanych koszy na śmieci należą zwykłe, pojedyncze kubły. Mogą mieć pokrywkę, daszek, osłonę zapobiegającą wywiewaniu śmieci lub być konstrukcją otwartą. Jednak śmietniki miejskie mogą mieć także dodatkowe elementy wyposażenia, np. popielniczkę. Kubły mogą być zintegrowane z ławką lub z innym elementem wyposażenia parku.

Kosze uliczne mogą mieć jedną lub wiele komór. Kosze wielokomorowe pozwalają na segregowanie śmieci i recycling.

Kosze na śmieci mogą być ciężkie, betonowe, stawiane bezpośrednio na gruncie. Ich masa zapewnia dużą odporność na wandalizm. Są trwałe i służą wiele lat.

Śmietniki uliczne mogą być także lekką, metalową konstrukcją, wieszaną najczęściej na słupku wbitym w ziemię. Takie kosze na śmieci są tanie lub wręcz najtańsze. Cena bowiem jest uzależniona w głównej mierze od kosztu materiału, z którego śmietnik jest wykonany. Opróżnianie takich koszy na śmieci może być ułatwione systemem przechyłu. Ich estetyka nie należy często do najwyższych, więc kosze te dekorowane są osłonkami, np. z drewnianych listew.

Zobacz inne artykuły:

31 sierpnia 2020

Nowoczesny plac zabaw pozwala na nieskrępowaną i bezpieczną zabawę na świeżym powietrzu nie tylko dzieciom w każdym wieku, ale także młodzieży. ...

17 maja 2020

Obecnie mała architektura miejska to również osłony na drzewa. Te funkcjonalne i estetyczne elementy mogą być wykonane w różnorodnych materiałów. ...

12 maja 2020

Systemy zamgławiające stosowane w procesie dezynfekcji metodą suchej mgły mogą znaleźć zastosowanie w różnorodnych miejscach. Właśnie teraz, gdy ...

6 maja 2020

Stacje dezynfekcyjne / stacje higieniczne do rąk to nowość w naszej ofercie jako element małej architektury. Jest to rozwiązanie, które upraszcza ...

15 kwietnia 2020

Małą architekturę tworzą niewielkie obiekty architektoniczne wkomponowane w przestrzeń miejską lub umieszczone na terenie prywatnej posesji i ...

31 marca 2020

Co prawda, zawód architekta to wolny zawód, który może przynieść wiele satysfakcji oraz korzyści materialnych, jednak droga ku rozpoczęciu pracy ...