Ławki parkowe

Ławki parkowe, miejskie i ogrodowe

Ławki parkowe są niezbędnym elementem małej architektury miejskiej. Z punktu widzenia funkcji użytkowych, służą do siedzenia, jednak biorąc pod uwagę zagospodarowanie przestrzenne, są meblem miejskim. To ławkami mebluje się parki, skwery, ogrody, ulice i przystanki miejskie.

Zobacz katalog produktów online >> lub pobierz katalogi >>

   

W szerszym znaczeniu, ławki są najpowszechniej stosowanym elementem małej architektury nie tylko w parkach i ogrodach. Ławki znajdziemy także na stadionach, przed scenami amfiteatrów, na festynach szkolnych, w kościołach, na cmentarzach i w wielu innych miejscach.

Ławki miejskie stanowią oazę dla nóg zmęczonych długim spacerem, a także sposobność do zatrzymania się na moment, który może być okazją do miłosnych zwierzeń. Mniej poetycko sprawę ujmując, ławki miejskie są po prostu najważniejszym meblem ogrodowym i parkowym, bez którego trudno sobie wyobrazić otoczenie placu zabaw, wnętrze ogrodu miejskiego, teren przydomowego oczka wodnego lub dowolną inną przestrzeń publiczną.

Z ławek parkowych korzystamy siadając w promieniach słońca w ogrodzie kwiatowym, delektując się rozmową z przyjacielem w parku, czytając książkę nad stawem lub pilnując dziecka wesoło korzystającego z atrakcji placu zabaw. Gdyby nie ławki parkowe, przestrzeń miejska byłaby dużo uboższa i znacznie mniej funkcjonalna.

Zobacz przykładowe realizacje METALCO

Ławki parkowe miejskie

Istnieje wiele rodzajów ławek miejskich. Ich typy możemy wyróżnić ze względu na miejsce przeznaczenia, konstrukcję, materiały użyte do ich budowy, a także styl i wzornictwo.

Ze względu na rozmieszczenie lub przeznaczenie, możemy wyróżnić ławki uliczne, najczęściej nazywane ławkami miejskimi, ławki parkowe oraz ławki ogrodowe.

Ze względu na budowę, czyli konstrukcję, wyróżnia się ławki bez oparcia lub ławki z oparciem. Ławki stojące na czterech lub większej liczbie nóg, a także stale związane z podłożem całą swoją powierzchnią.

Ze względu na rodzaj materiału konstrukcyjnego oraz wykończeniowego, ławki parkowe dzielimy na ławki żeliwne, ławki stalowe – ławki ze stalowych prętów, ławki betonowe, ławki z prefabrykatów żelbetonowych, ławki kamienne lub ławki plastikowe.

Ze względu na styl i wzornictwo możemy wyróżnić dziesiątki różnych rodzajów ławek parkowych. Najprostszy podział obejmuje ławki nowoczesne i ławki tradycyjne, najczęściej wzorowane na stylu danej epoki lub dostosowane do otaczającej zabudowy i innych elementów małej architektury miejskiej.

Najlepsze ławki parkowe

Czym się kierować przy wyborze ławki parkowej? Kryteriów jest wiele. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Tanie ławki parkowe? Cena

Jak w przypadku każdego rodzaju zakupów oraz inwestycji, jednym z kryteriów wyboru zawsze jest cena produktu. W tym wypadku, cena ławek parkowych zależy w głównej mierze od materiałów, z którego jest wykonana ławka, a także jej wymiarów. Tanie ławki parkowe to najczęściej konstrukcje ławki stalowe. Najtańsze będą te niewielkich rozmiarów. Czym większa ławka, tym do jej produkcji zużycia się więcej materiałów, zatem również rośnie cena.

Bezpieczne ławki miejskie

Ławka musi przede wszystkim być bezpieczna dla dorosłych i dla dzieci. Jej konstrukcja musi być niezawodna i trwała, by wraz z eksploatacją nie doszło do spadku bezpieczeństwa użytkowania tego mebla miejskiego.

Wprawdzie nie ma oficjalnej polskiej normy, która bezpośrednio odnosiłaby się do ławek parkowych, ale istnieją podobne wymagania, które powinno się stosować przy projektowaniu oraz wykonywaniu ławek parkowych. Najczęściej wykorzystywana jest norma PN-EN 1176 dotycząca wyposażenia placów zabaw.

Trwałość ławek parkowych

Meble pozostawione w przestrzeni miejskiej narażone są na wandalizm. W związku z tym ławki parkowe często posiadają system antywandal. Jest to przedłużenie ławki, które wkopuje się w ziemię, co uniemożliwia przeniesienie ławki, kradzież jej lub inną formę dewastacji z przemieszczeniem.

Ławka z koszem na śmieci

Często nieodłącznym elementem ławek parkowych jest kosz na śmieci. Może być zintegrowany z ławką, stanowiąc jej element. Może być osobnym elementem małej architektury, lecz wówczas powinien być starannie dobrany i spójny wizualnie ze wzornictwem ławki.

Wyposażenie dodatkowe

Ławki parkowe mogą być wyposażone także w stoliki, pułki oraz wiele innych elementów. Stanowią one miejsce na bagaż, torebkę lub plecak. Pozwalają wygodnie oprzeć książkę, rozłożyć jakieś przedmioty lub zjeść posiłek w warunkach zbliżonych do tych w restauracji. W parkach ławkom towarzyszą czasem także stoliki stanowiące miejsce do gry w szachy, warcaby lub inną grę. Ławki mogą posiadać zintegrowane oświetlenie w postaci lampy. Mogą być częścią altany, fontanny, rzeźby lub rabaty kwiatowej. Dziś już tylko wyobraźnia ogranicza projektanta!

Żeliwne ławki parkowe

Stop węgla oraz żelaza to żeliwo. Jest ono uznawane za najtrwalszy materiał konstrukcyjny, który stosuje się do produkcji ławek miejskich. Stelaże wykonane z żeliwa mogą przybierać różne formy i kształty. Posiadają fantazyjne zdobienia oraz nietypowe okucia nóżek. Tak zaprojektowane ławki sprawdzą się niemal wszędzie, gdyż dowolnie można kształtować ich wygląd. Żeliwna ławka to mebel miejski, który sprawdzi się zarówno w parku, ogrodzie oraz skwerze.

Żeliwne ławki parkowe, po uformowaniu konstrukcji, są malowane proszkowo, dzięki czemu stelaż jest przyjemny w dotyku, a jego nawierzchnia jest gładka i odporna na korozję.

Kolejną zaletą żeliwnych ławek parkowych jest ich ciężar. Takie ławki parkowe są na tyle ciężkie, że pozostają wyjątkowo stabilne nawet bez konieczności kotwienia ich w podłożu. Skaczące po oparciu dzieci nie przewrócą łatwo tak ciężkiej konstrukcji, a i wandalom może się odechcieć niecnych czynów.

Drewniane ławki parkowe

Bardzo efektownie prezentują się ławki w całości wykonane z drewna. Ten naturalny budulec dodaje im charakteru i szlachetności. Niestety, jak to z drewnem bywa, wymaga ono okresowej konserwacji. Należy je regularnie malować i odnawiać. Dbać o ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

ławki parkowe

Ławek parkowych wykonanych z drewna nie należy także stawiać bezpośrednio na ziemi, piasku ani trawie. Nie powinny mieć one kontaktu z trwale lub regularnie mokrym podłożem. Idealnie nadają się one do miejsc zadaszonych oraz takich o utwardzonej i odwodnionej powierzchni.

Metalowe ławki parkowe

Uniwersalne, nowoczesne ławki miejskie? A może ławka do prywatnego ogrodu? Na taras? Z pomocą przychodzą ławki metalowe. Do ich stelaży stosuje się różne stopy metali, najczęściej trwałych, wytrzymałych i lekkich. Przykładem tego typu budulca może być aluminium.

Metalowe ławki posiadają nowoczesny design. Jedną z ich zalet jest niska waga. Taki ławki są dużo wygodniejsze do przestawiania z miejsca na miejsce. Mogą się sprawdzić jako siedzisko dla widzów spektaklu na świeżym powietrzu lub mebel ogrodowy, który częściej będzie zmieniał swoje położenie,np. w zależności od pory roku.

Betonowe i kamienne ławki parkowe

Ławka parkowa lub miejska nie musi wcale posiadać deski, tradycyjne oparcie i nogi. Może być to betonowy odlew dowolnie uformowany lub wykuty w kamieniu. Tego typu ławki są ciężkie, nie wymagają pielęgnacji i są praktycznie niezniszczalne. Mogą stanowić fragment schodów, fontanny lub kwietnika. Świetnie komponują się z pozostałymi elementami małej architektury.

Do popularnych rozwiązań należy także łączenie wielu elementów wykonania. Ławka o drewnianym oparciu i siedzisku może posiadać masywne betonowe nogi. Wszystko zależy od oczekiwań inwestora i wyobraźni projektanta.

Zobacz inne artykuły:

31 sierpnia 2020

Nowoczesny plac zabaw pozwala na nieskrępowaną i bezpieczną zabawę na świeżym powietrzu nie tylko dzieciom w każdym wieku, ale także młodzieży. ...

17 maja 2020

Obecnie mała architektura miejska to również osłony na drzewa. Te funkcjonalne i estetyczne elementy mogą być wykonane w różnorodnych materiałów. ...

12 maja 2020

Systemy zamgławiające stosowane w procesie dezynfekcji metodą suchej mgły mogą znaleźć zastosowanie w różnorodnych miejscach. Właśnie teraz, gdy ...

6 maja 2020

Stacje dezynfekcyjne / stacje higieniczne do rąk to nowość w naszej ofercie jako element małej architektury. Jest to rozwiązanie, które upraszcza ...

15 kwietnia 2020

Małą architekturę tworzą niewielkie obiekty architektoniczne wkomponowane w przestrzeń miejską lub umieszczone na terenie prywatnej posesji i ...

31 marca 2020

Co prawda, zawód architekta to wolny zawód, który może przynieść wiele satysfakcji oraz korzyści materialnych, jednak droga ku rozpoczęciu pracy ...