Osłony na drzewa

Osłony na drzewa

Obecnie mała architektura miejska to również osłony na drzewa. Te funkcjonalne i estetyczne elementy mogą być wykonane w różnorodnych materiałów.

Drzewa obecne w przestrzeni miejskiej to gwarancja zdrowia mieszkańców, odpoczynku i odczuć estetycznych dla osób przebywających w otoczeniu zieleni. Drzewa oczyszczają powietrze, produkują tlen, obniżają temperaturę otoczenia w upalne dni, zwiększają wilgotność powietrza, wpływają na prawidłową gospodarkę wodną oraz redukują miejski hałas i siłę wiatru.

Zobacz katalog produktów online >> lub pobierz katalogi >>

Aby jednak rosły i rozwijały się prawidłowo należy je chronić przed szkodliwymi zdarzeniami, mogącymi spowodować ich zniszczenie.

Dlatego coraz częściej stosuje się osłony drzew, idealnie sprawdzające się nie tylko w parkach i na skwerach, ale także na deptakach i w centrach miast.

Osłony chronią drzewa przed zwierzętami, pieszymi oraz przed najeżdżającymi na nie samochodami.

Zobacz przykładowe realizacje METALCO

Osłony na drzewa i kraty pod drzewa metalowe i żeliwne

Osłony drzew i kraty pod drzewa metalowe i żeliwne tworzą ozdobne zabezpieczenia roślin znajdujących się nie tylko w przestrzeni miejskiej, ale również w ogrodach.

Produkowane są w różnych rozmiarach i kształtach.

Żeliwne osłony na drzewa mają fantazyjne i nowoczesne wzory, pasujące do każdej przestrzeni miast i przedmieść.

Zobacz również: Ławki parkowe, miejskie i ogrodowe

Osłony na drzewa przeznaczone do ich ochrony mogą być poziome lub pionowe.

Osłony zaprojektowane jako poziome, czyli kraty pod drzewa pozwalają na zabezpieczenie systemu korzeniowego drzewa przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi, jednocześnie zapewniając mu swobodny dopływ wody.

Pionowe osłony na drzewa pełnią funkcje ochronne i estetyczne, zapewniając swobodny wzrost roślin bez zagrożeń ze strony przechodniów, pojazdów lub zwierząt.

Zobacz również: Donice ogrodowe i materiał ich wykonania — który jest najlepszy?

Odpowiedni styl zastosowanych osłon na drzewa sprawia, że stają się one elementem małej architektury, zdobiącym przestrzeń miejską.

Funkcjonalne i eleganckie metalowe osłony na drzewa są niezwykle pożądaną ochroną drzew, a dzięki nowoczesnym kształtom i kolorom, stają się ozdobą przestrzeni publicznej.

Osłony na drzewa to mała achitektura, która z powodzeniem istnieje w miejskiej zabudowie, gdzie zastosowano zieleń miejską na ograniczonej przestrzeni, jako naturalną ozdobę w kompozycji ciągów handlowych i komunikacyjnych.

Osłony metalowe na drzewa to estetyczne rozwiązania pełniące funkcje ochronne dla roślinności miejskiej, ale jednocześnie umożliwiające swobodny dopływ wody do systemu korzeniowego.

Zobacz również: Stojak na rowery — rodzaje i zalety

Drzewa w mieście są bowiem szczególnie narażone na uszkodzenia i to nie tylko chemiczne, spowodowane na przykład nadmiarem spalin samochodów, ale również mechaniczne. Wymagają więc szczególnej troski. W miejscach o ograniczonej przestrzeni i natężonym ruchu pojazdów oraz pieszych zieleń miejską należy więc specjalnie zabezpieczać. Odpowiednia osłona drzewa chroni roślinę nie tylko przed wandalizmem, ale także przed innymi czynnikami.

Kraty poziome i osłony pionowe wykonane z żeliwa i metalu są wyjątkowo wytrzymałe na czynniki zewnętrze i uszkodzenia mechaniczne, więc doskonale chronią drzewa. Odpowiednio dopasowane do drzew i przestrzeni miejskiej elementy osłon na drzewa są dodatkową ozdobą  miejsca.

Tradycyjna lub nowoczesna forma osłon drzew i krat doskonale wpisuje się w charakter danej przestrzeni miejskiej.

Zobacz również: Słupki ogrodzeniowe

Pionowe osłony drzew stosowane są również w ogrodach przydomowych i w sadach, gdzie stanowią skuteczną ochronę drzew owocowych przed uszkodzeniami spowodowanymi przez zwierzęta ogryzające korę lub listki drzew. Osłony na drzewa owocowe są więc równie konieczne, co w miastach, gdyż zapewniają bezpieczeństwo roślin w ogrodach i szkółkach leśnych.

Zdarza się, że dzika zwierzyna lub ostrza kosiarki nieodwracalnie uszkadzają drzewa, szczególnie te najmłodsze okazy. Odpowiednie osłony na drzewa pozwolą więc na spokojny ich wzrost.

Osłony drzew mające drobne oczka sprawdzą się natomiast szczególnie dobrze podczas zimy, kiedy to zające i sarny szukają pożywienia i chętnie ogryzają drzewka w ogrodach. Takie osłony zapewnią drzewu odpowiednią wentylację i dostęp światła, a jednocześnie uniemożliwią zwierzętom uszkodzenie pnia drzewa.

Aby podczas koszenia nie uszkodzić korzeni drzew owocowych oraz krzewów ozdobnych warto zastosować osłony na drzewa zakrywające korzenie i blokujące wzrost trawy wokół drzewek.

Osłony na drzewa

Osłony drzew stały się częstym elementem zabezpieczania roślin ogrodowych oraz zieleni miejskiej przed uszkodzeniami mechanicznymi. Oprócz osłon stosuje się różnego rodzaju kraty pod drzewa, których zadaniem jest ochrona przed uszkodzeniem systemu korzeniowego drzewa oraz zapewnienie dostępu wody do drzewa.

Zobacz również: Słupki betonowe

 

Zobacz inne artykuły:

31 sierpnia 2020

Nowoczesny plac zabaw pozwala na nieskrępowaną i bezpieczną zabawę na świeżym powietrzu nie tylko dzieciom w każdym wieku, ale także młodzieży. ...

12 maja 2020

Systemy zamgławiające stosowane w procesie dezynfekcji metodą suchej mgły mogą znaleźć zastosowanie w różnorodnych miejscach. Właśnie teraz, gdy ...

6 maja 2020

Stacje dezynfekcyjne / stacje higieniczne do rąk to nowość w naszej ofercie jako element małej architektury. Jest to rozwiązanie, które upraszcza ...

15 kwietnia 2020

Małą architekturę tworzą niewielkie obiekty architektoniczne wkomponowane w przestrzeń miejską lub umieszczone na terenie prywatnej posesji i ...

31 marca 2020

Co prawda, zawód architekta to wolny zawód, który może przynieść wiele satysfakcji oraz korzyści materialnych, jednak droga ku rozpoczęciu pracy ...

31 marca 2020

Kosze do segregacji śmieci jako część recyklingu komunalnego pomagają utrzymać czystość przestrzeni publicznej, wyeliminować problemy związane ze ...