słupki ogrodzeniowe

Słupki ogrodzeniowe

Ogrodzenie będzie tak dobre i wytrzymałe, jak słupki ogrodzeniowe, które je podtrzymują. Bez względu na to, z jakiego  rodzaju materiału będą one wykonane, warto poznać zalety, wady oraz zastosowanie słupków  ogrodzeniowych z drewna, z metalu, betonowych słupków ogrodzeniowych i ocynkowanych słupków.

Zobacz katalog produktów online >> lub pobierz katalogi >>

Niektóre z tych opcji są bardziej przystępne cenowo, jedne są trwalsze od innych. Różnią się także łatwością montażu oraz estetyką. Słupki ogrodzeniowe są nieodłącznym elementem małej architektury miejskiej w przestrzeni publicznej, jak również częścią ogrodzeń prywatnych nieruchomości.

Zobacz również: Nowoczesne uliczne kosze na śmieci jako element architektury miejskiej

Słupki ogrodzeniowe z betonu

Beton to wytrzymały materiał, który nie ulega łatwo gniciu ani atakom owadów, co oznacza, że jest to bardzo trwały, mocny budulec o potwierdzonej  i długiej żywotności.

W przeciwieństwie do drewnianych słupków ogrodzeniowych, słupki ogrodzeniowe betonowe wykonane są z materiału, który nie ulega degradacji i nie jest narażony na gnicie lub atak owadów. Klienci często decydują się na beton zamiast na drewno, zwłaszcza, jeśli chodzi o odgrodzenie przestrzeni publicznej.

 

Betonowe słupki ogrodzeniowe są mocne i trwałe. Są doskonałym rozwiązaniem dla wszelkiego rodzaju nieruchomości, takich jak gospodarstwa rolne, ogrody przydomowe i podwórka, a także przestrzeń publiczna – niejednokrotnie są wykorzystywane jako słupki parkingowe.

Betonowe słupki ogrodzeniowe można wykorzystać do podparcia drewnianego ogrodzenia ogrodowego. Wytrzymają lata i mogą być użyte do podparcia prawie każdego rodzaju paneli.

Zobacz przykładowe realizacje METALCO

Słupki ze stali ocynkowanej

Do zalet słupków ogrodzeniowych ocynkowanych zaliczyć należy przede wszystkim wytrzymałość. Nie straszne im surowe warunki atmosferyczne i przez lata zachowują swój nieskalany wygląd.

Wiele osób przedkłada wygląd stali ocynkowanej nad aluminiową, ponieważ bardzo przypomina ona okazałe ogrodzenia z kutego żelaza. Dodatkowo, ponieważ słupki ze stali ocynkowanej są tak mocne i trwałe, wiele firm oferuje na nie dożywotnią gwarancję.

Słupki ogrodzeniowe

Słupki ogrodzeniowe ocynkowane są rodzajem ogrodzenia ozdobnego słynącego z wytrzymałości. Termin „ocynkowane” oznacza, że stal, z której zostały wykonane została pokryta ochronną warstwą cynku, aby zapobiec rdzy i korozji. Ocynkowane słupki ogrodzeniowe są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Mogą być małe i typowo dekoracyjne lub też duże  – wtedy jako podpory ogrodzenia spełniają funkcje ochronne.

Słupki metalowe

Pierwszą przewagą słupków metalowych nad standardowymi, drewnianymi, jest ich niższy koszt. Słupki ogrodzeniowe metalowe są tańsze, zarówno w zakupie, jak i w montażu. Co więcej, można je tanio wymienić, jeśli zostaną uszkodzone w sposób nienaprawialny.

Słupki metalowe ogrodzeniowe są świetnym wyborem dla wszystkich klientów poszukujących mocnego i trwałego rozwiązania. Coraz większą popularnością cieszą się słupki ogrodzeniowe metalowe kwadratowe, które są minimalistyczną alternatywą dla klasycznych okrągłych słupków ogrodzeniowych.

Drewno – klasyk z klasą

Drewniane słupki ogrodzeniowe są głęboko zakorzenione w naszej świadomości oraz w historii. Drewno to klasyczny i szlachetny materiał, który nigdy nie wyjdzie z mody. Słupki ogrodzeniowe drewniane są atrakcyjne wizualnie i zazwyczaj niedrogie. Ponadto, jest to rozwiązanie bardzo wszechstronne, występuje w wielu różnych wzorach i stylach. Nie wolno jednak zapominać, że drewno wymaga konserwacji i że utrzymanie może być wyczerpujące i kosztowne.

W odróżnieniu od słupków betonowych, słupki ogrodzeniowe drewniane nie wyszczerbijają się i nie pękają. Jeśli w betonie pojawi się małe pęknięcie, woda może dostać się w głąb słupa. Jeśli woda w słupku zamarznie, może to spowodować rozszerzenie się pęknięcia wraz z upływem czasu.

Cena poszczególnych słupków ogrodzeniowych

W zależności od modelu oraz materiału, z jakiego wykonane są słupki ogrodzeniowe cena ich może się dość mocno różnić. Trzeba się liczyć z tym, że betonowe słupki ogrodzeniowe są zazwyczaj droższe, niż ich drewniane odpowiedniki. Dodatkowo, przeciętny betonowy słupek ogrodzenia waży ponad 40 kg i często może wymagać montażu w wiele osób, co zabiera więcej czasu i dodatkowo zwiększa koszty pracy. Słupki ogrodzeniowe ocynkowane naturalnie będą najdroższe, jednak ze względu na swoją długowieczność oraz wytrzymałość, zwrócą się po upływie dłuższego czasu.

Wiele osób zastanawia się gdzie kupić słupki ogrodzeniowe i inne sklepy z artykułami budowlanymi posiadają bogatą ofertę tych produktów. Jednak bezpośredni producenci słupków ogrodzeniowych zawsze będą w stanie zaoferować produkty o większej trwałości, wykonane z precyzją. Co więcej, będą to produkty rzadziej spotykane, które z pewnością przykują spojrzenia zaintrygowanych przechodniów.

Podstawa montażu  – czyli  jak głęboko wkopać słupki ogrodzeniowe?

Montaż słupków ogrodzeniowych to jeden z najważniejszych kroków w procesie stawiania ogrodzenia – zapewnia stabilność i wytrzymałość ogrodzenia podczas każdego wiatru, deszczu, czy opadów śniegu.

Ponieważ integralność ogrodzenia zależy od metody montażu i rozmieszczenia słupków, ważne jest, aby wiedzieć, jak głęboko wkopać słupki ogrodzeniowe. Ogrodzenie musi być przede wszystkim stabilne. Aby spełnić ten warunek, słupek powinien być wkopany na głębokość od około 40 cm do 80 cm. Im słupek wyższy, tym głębiej musi być osadzony w ziemi.

Jeśli planujemy osadzić słupki w gęstej, gliniastej ziemi, oprócz posiadania wiedzy o tym jak głęboko wkopać słupki ogrodzeniowe, należy też pamiętać o tym, by wsypać warstwę żwiru na dno otworu słupowego. Pomoże to w odprowadzaniu wody i uczyni ogrodzenie bardziej odpornym na mróz. Jeśli kopiemy w piaszczystej ziemi, żwir nie będzie działał wystarczająco dobrze jako stabilizator. W tym przypadku, beton będzie najlepszym sposobem na zakotwiczenie słupków ogrodzenia.

Zobacz również: Ławki parkowe, miejskie i ogrodowe

Zobacz inne artykuły:

31 sierpnia 2020

Nowoczesny plac zabaw pozwala na nieskrępowaną i bezpieczną zabawę na świeżym powietrzu nie tylko dzieciom w każdym wieku, ale także młodzieży. ...

17 maja 2020

Obecnie mała architektura miejska to również osłony na drzewa. Te funkcjonalne i estetyczne elementy mogą być wykonane w różnorodnych materiałów. ...

12 maja 2020

Systemy zamgławiające stosowane w procesie dezynfekcji metodą suchej mgły mogą znaleźć zastosowanie w różnorodnych miejscach. Właśnie teraz, gdy ...

6 maja 2020

Stacje dezynfekcyjne / stacje higieniczne do rąk to nowość w naszej ofercie jako element małej architektury. Jest to rozwiązanie, które upraszcza ...

15 kwietnia 2020

Małą architekturę tworzą niewielkie obiekty architektoniczne wkomponowane w przestrzeń miejską lub umieszczone na terenie prywatnej posesji i ...

31 marca 2020

Co prawda, zawód architekta to wolny zawód, który może przynieść wiele satysfakcji oraz korzyści materialnych, jednak droga ku rozpoczęciu pracy ...