Mała architektura miejska

Mała architektura miejska

Mała architektura to zespół niewielkich obiektów budowlanych, które znacząco wpływają na odbiór przestrzeni przez jej użytkowników.

To właśnie poprzez zastosowanie starannie dobranych elementów małej architektury, zagospodarowywany teren nabiera charakteru, wyrazu, a przede wszystkim, staje się funkcjonalny.

Mała architektura oddziałuje na otaczającą ją przestrzeń, wraz z roślinnością oraz zabudową, współtworząc ład przestrzenny.

Zobacz katalog produktów online >> lub pobierz katalogi >>

Zobacz przykładowe realizacje METALCO

Mała architektura

Mała architektura

Mała architektura miejska staje się tym, co wyróżnia miasta.

Obok najbardziej charakterystycznego obiektu, zabytku lub miejsca, starannie zaprojektowana mała architektura może stać się tym, co najbardziej zapadnie w pamięci turystów.

Mała architektura miejska

Będzie się kojarzyć w danym miastem. Będzie je wyróżniać na arenie krajowej i międzynarodowej.

Mała architektura

Mała architektura

Mała architektura

Już dziś wiodące, nowoczesne metropolie rywalizują ze sobą i miano najbardziej atrakcyjnej nie tylko dla turystów, ale także dla mieszkańców, dla których kształt przestrzeni publicznej ma niewątpliwie ogromne znaczenie.

Mała architektura

Dobrze zaprojektowane ławki, wiaty, tablice, donice z kwiatami oraz elementy placów zabaw mogą z powodzeniem ożywić okolice, tchnąć w nią nowego ducha, sprawić, że stanie się ona wyjątkowa i nabierze wyrazu.

Mała architektura miejska

Mała architektura

Dzięki temu, mieszkańcy i turyści chętniej będą ją odwiedzać.

Zobacz również: Urbanistyka – czym właściwie jest?

Mała architektura miejska – funkcje

Odpowiednio dobrane elementy małej architektury miejskiej, w niemalże niewidoczny sposób, pomagają zachować oraz dostosować funkcje użytkowe przestrzeni.

Takimi przykładami mogą być eleganckie słupki, blokujące ruch kołowy lub masywne donice z kwiatami.

Mała architektura

Jednocześnie stanową ozdobę i uniemożliwiają samochodom parkowanie w niedozwolonym miejsku lub ograniczają wjazd na deptak.

Mała architektura

Kolejnym tego typu przykładem mogą być osłony drzew, jednocześnie chroniące ich korę, ograniczające uszkodzenia, a także stanowiące swoiste ozdoby.

Jednak mała architektura miejska to przede wszystkim meble parkowe oraz uliczne.

Do takich zaliczamy różnego rodzaju ławki.

Mała architektura

Mała architektura

Mała architektura

Mała architektura

Bogactwo wyboru rozwiązań pozwala zastosować elementy doskonale wkomponowane w otaczający krajobraz.

Najpopularniejszymi są ławki drewniane, jednak co raz częściej pojawiają się stalowe, w dowolnym kolorze i kształcie, a także pomysłowe ławki betonowe, przypominające niemalże rzeźbę.

ławki drewniane

ławki drewniane

Oprócz ławek, z pewnością użytkownicy przestrzeni miejskiej chętnie skorzystają z leżaków, które świetnie pasują nie tylko na bulwarze, przy plaży nad wodą, ale także do parku, ustawione w stronę padających promieni słonecznych.

Zobacz również: Prawo budowlane, a mała architektura

City Form Design

Wiodącym dystrybutorem nowoczesnych produktów małej architektury miejskiej jest firma City Form Design.

Współpracuje ona bezpośrednio z pracowniami architektonicznymi oraz projektantami, w celu jak najlepszego doboru stylu oraz cech funkcjonalnych elementów małej architektury.

Ponadto wspiera Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu, poprzez bezpośrednią współpracę, a także dostarczanie najnowocześniejszych rozwiązań i produktów.

City Forum Design jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce doskonałych włoskich firm – Metalco, Bellitalia oraz City Design.

Metalco – stal i drewno

Mała architektura

Mała architektura miejska to temat, na którym świetnie zna się włoska firma Metalco.

Oferuje ona szeroką gammę produktów, głównie z kategorii: mała architektura ogrodowa oraz mała architektura miejska.

W ofercie Metalco znajdziemy znakomite rozwiązania służące stylowemu i funkcjonalnemu zagospodarowaniu przestrzeni parków, ulic, ogrodów oraz dworców.

Metalco produkuje ławki parkowe, ławki ogrodowe, ławki miejskie, ławki dworcowe – zarówno ławki drewniane, jak i ławki żeliwne.

Oprócz tego w asortymencie tej firmy znajdują się kosze uliczne, słupki, tablice informacyjne, osłony drzew, donice, stojaki rowerowe, bariery trawnikowe oraz różnego rodzaju meble uliczne: leżaki, pasujące zarówno na molo, na bulwar, jak i do parku lub ogrodu miejskiego.

Bellitalia – elementy z betonu i kamienia

Bellitalia jest jedną z wiodących europejskich firm zajmujących się produkcją miejskiego kruszywa betonowego i kamienia naturalnego, znaną z rozwiązań dla małej architektury i architektury krajobrazu.

Firma działa już ponad 40 lat, wyróżniając się wysokiej jakości produktami, innowacyjnością oraz nowoczesnym designem.

Mała architektura w projektach firmy Bellitalia to przede wszystkim wyprofilowane betonowe ławki parkowe, ogrodowe i miejskie. Ławki wieloosobowe stanowią często jeden, efektowny odlew, tworzący swoistą rzeźbę.

Ponadto Bellitalia w swojej ofercie posiada liczne betonowe oraz kamienne donice, nie tylko dla pojedynczych kwiatów czy rabat, ale także dla drzew ozdobnych.

Oprócz tego, Bellitalia specjalizuje się m.in. w tworzeniu fontann, słupków rozgraniczających lub ograniczających ruch na deptakach i placach zabaw, a także solidnych śmietników z betonu, kamienia lub imitacji kamienia.

City Design – nowoczesne wzornictwo

Mała architektura ogrodowa, tablice przystankowe, tablice informacyjne w modnych kolorach.

Ławki parkowe przykuwające wzrok nowoczesnym designem. Elementy dekoracyjne, donice, śmietniki, wiaty przystankowe, czy słupki ograniczające ruch kołowy to tylko niektóre z palety produktów małej architektury miejskiej firmy City Design.

Wysoki standard jakości produktów City Design zapewniają ciągłe kontrole materiałów oraz procesów technologicznych.

W ten sposób City Design jest w stanie zagwarantować Państwu wysoką trwałość swoich produktów, a także zgodność z normami, bezpieczeństwo, ekologię, estetykę i wygodę użytkownika.

Zobacz inne artykuły:

31 sierpnia 2020

Nowoczesny plac zabaw pozwala na nieskrępowaną i bezpieczną zabawę na świeżym powietrzu nie tylko dzieciom w każdym wieku, ale także młodzieży. ...

17 maja 2020

Obecnie mała architektura miejska to również osłony na drzewa. Te funkcjonalne i estetyczne elementy mogą być wykonane w różnorodnych materiałów. ...

12 maja 2020

Systemy zamgławiające stosowane w procesie dezynfekcji metodą suchej mgły mogą znaleźć zastosowanie w różnorodnych miejscach. Właśnie teraz, gdy ...

6 maja 2020

Stacje dezynfekcyjne / stacje higieniczne do rąk to nowość w naszej ofercie jako element małej architektury. Jest to rozwiązanie, które upraszcza ...

15 kwietnia 2020

Małą architekturę tworzą niewielkie obiekty architektoniczne wkomponowane w przestrzeń miejską lub umieszczone na terenie prywatnej posesji i ...

31 marca 2020

Co prawda, zawód architekta to wolny zawód, który może przynieść wiele satysfakcji oraz korzyści materialnych, jednak droga ku rozpoczęciu pracy ...