donice ogrodowe

Donice ogrodowe i materiał ich wykonania — który jest najlepszy?

Aranżacja ogrodu powinna być wykonana z dużą starannością. Jednak nawet wówczas, kiedy użytkownik nie ma do dyspozycji dużego ogrodu, a tylko mały ogródek, ewentualnie nawet balkon czy taras, również może stworzyć kawałek zielonej przestrzeni. Jego podstawą będą wówczas donice ogrodowe, których wybór jest przeogromny.

Zobacz katalog produktów online >> lub pobierz katalogi >>

Donice ogrodowe

Jakie donice do ogrodu wybrać, biorąc pod uwagę ich materiał czy wielkość?

Zobacz również: Mała architektura miejska

Rodzaje donic ogrodowych

Donice ogrodowe dostępne są w bardzo szerokim spectrum wyboru. Różnią się kształtem, wielkością i materiałem wykonania, a więc wszystko zależy od pomysłu na aranżację przestrzeni. Jeżeli podzielić donice pod kątem materiału ich wykonania, pod uwagę bierze się m.in.:

Donice ogrodowe drewniane

Donice ogrodowe drewniane — jak dobrze wszystkim wiadomo, drewno jest materiałem naturalnym, dzięki czemu donice drewniane ogrodowe będą pasować do każdego ogrodu czy tarasu bez wyjątku. W końcu to również ciekawa stylizacja, jak i uniwersalność. Dlatego drewniane donice ogrodowe będą idealnie wypełniać przestrzeń, na której znajdują się drewniane, rattanowe czy technorattanowe ławki i fotele, jak również wkomponują się w mniej klasyczną przestrzeń.

Zobacz przykładowe realizacje METALCO

Donice ogrodowe betonowe

donice ogrodowe

Donice ogrodowe betonowe — betonowe donice ogrodowe najczęściej są wykorzystywane w przestrzeni publicznej. Równie dobrze można je jednak ustawić w domowych ogrodach, na balkonach czy tarasach. Co ważne z punktu widzenia użytkowania, donice betonowe ogrodowe są ciężkie, a więc z jednej strony odporne na podmuchy wiatru, z drugiej natomiast trudne w przesuwaniu. Jeżeli to małe przestrzenie, dodatkowo mogą przytłaczać swoim wyglądem. Wówczas warto zainwestować w donice ogrodowe z betonu o opływowych kształtach, ewentualnie donice tylko imitujące beton.

Donice ogrodowe plastikowe

Donice ogrodowe plastikowe — ten typ donic charakteryzuje przede wszystkim niska cena. Poza tym to ogromny wachlarz produktów (m.in. donice ogrodowe plastikowe duże i małe, niskie i wysokie donice ogrodowe, donice ogrodowe nowoczesne i klasyczne). Najczęściej są one lekkie, a tym samym łatwe w przenoszeniu. Z drugiej strony łatwo je przewrócić podmuchami wiatru, dlatego — zwłaszcza duże donice z tworzyw sztucznych — warto dodatkowo dociążyć. Przyda się też otwór w dnie donicy z plastiku, co zapewni właściwe nawodnienie posadzonej w niej rośliny.

Donice ogrodowe ceramiczne

Donice ogrodowe ceramiczne — bez wątpienia donice ogrodowe ceramiczne (duże i małe) to jedne z najczęściej stosowanych donic, gdyż stanowią one ciekawy typ aranżacji. Łatwo je przesuwać, dodatkowo są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Co ważniejsze z uwagi na pielęgnację roślin, zapewniają im właściwą cyrkulację powietrza. Niestety, donice ogrodowe ceramiczne nie są zbyt trwałe i łatwe w zbiciu, na przykład przy przesuwaniu czy przenoszeniu.

Donice ogrodowe kamienne

Donice ogrodowe kamienne — niezwykle eleganckie i ekskluzywne, ale przy tym drogie donice do ogrodu, które częściej są stosowane w miejscach publicznych (np. na cmentarzach). Materiałem na donice z kamienia może być granit lub marmur.

Donice ogrodowe metalowe

Donice ogrodowe metalowe — donice z metalu to z reguły produkty stosunkowo niewielkie, często wykorzystujące aluminium lub ocynkowaną stal, co zabezpiecza je przed korozją. Poza tym to donice ogrodowe mrozoodporne, które na zewnątrz mogą pozostawać przez cały rok. Traktować należy je jako nowoczesne donice ogrodowe.

Donice z technorattanu lub rattanu

Donice z technorattanu lub rattanu — znakomite donice do stylizacji ogrodów, balkonów, tarasów i altan na styl nowoczesny. Oferują szeroki wybór pod kątem kształtu i rozmiaru, które mogą służyć jako osłona dla właściwej donicy z innego materiału. Różnica między rattanem i technorattanem sprowadza się między innymi do odporności na wilgoć i promienie słoneczne. Oczywiście lepiej pod tym kątem wygląda technorattan.

Zobacz również: Ławki parkowe, miejskie i ogrodowe

A może dekoracyjne donice miejskie?

Wybór donic do ogrodów jest ogromny, zwłaszcza że w niektórych ogrodach można postawić na oryginalne, jedyne w swoim rodzaju donice miejskie. W tym przypadku to z reguły donice o dużych lub przynajmniej średnich gabarytach, a więc sprawdzą się na większych przestrzeniach, choć nie jest to regułą. Właściwie dobrane miejskie donice kwiatowe z pewnością upiększą ogród i dodadzą mu kolorów.

Z reguły to tradycyjna, minimalistyczna forma, dzięki czemu doskonale wkomponują się w aranżację ogrodu, zwłaszcza urządzonego w stylu nowoczesnym. Co więcej, z jednej strony to donice dekoracyjne, z drugiej praktyczne z dodatkowymi funkcjami:

  • stolikiem,
  • siedziskiem,
  • świecące donice.

W ten sposób łączą estetykę z funkcją praktyczną. Donica posłuży jako miejsce na kwiaty, krzewy czy miniaturowe drzewka, poza tym również jako stolik, siedzisko, czy wyznaczy po zmierzchu ciągi komunikacyjne w ogrodzie.

Zobacz również: Nowoczesne uliczne kosze na śmieci jako element architektury miejskiej

 

Jakie donice ogrodowe wybrać?

Widać więc wyraźnie, że na rynku jest bardzo duży wybór donic ogrodowych, a więc każdy powinien znaleźć coś w sam raz do swojego ogrodu, na balkon czy taras. Wszystko zależy od aranżacji przestrzeni, na przykład na styl tradycyjny, nowoczesny czy awangardowy. Jedni wybiorą donice z drewna, inni natomiast metalowe lub kamienne. Na balkon polecane są małe donice, ale już na większy taras odpowiednie będą duże donice ogrodowe. Należy też pamiętać, że każdą z donic można dowolnie ozdobić, choćby przez coraz powszechniejsze rękodzieło, osłonki, a nawet je pomalować.

Dla wielu kryterium wyboru z pewnością jest również cena. Nie oznacza to jednak, że należy stawiać na tanie donice ogrodowe. Wyprzedaż (np. na City Form Design) to dobra okazja do zakupu dobrych, wykonanych z wysokiej jakości materiału donic w atrakcyjnych cenach. W ten sposób można sporo oszczędzić, kupując tanio donice ogrodowe z betonu, a nawet ekskluzywne donice kamienne.

Innym kryterium wyboru są rośliny, które użytkownik chce posadzić w zielonej przestrzeni swojego ogrodu, tarasu czy balkonu. Nie zawsze muszą to być donice ogrodowe duże. Mniejsze, wiszące donice sprawdzą się przy roślinach pnących i kłączach. W większych uprawiać można nawet krzewy i karłowate drzewka, a w podłużnych donicach wszelkiego rodzaju zioła.

Zobacz również: Słupki ogrodzeniowe

Zobacz inne artykuły:

31 sierpnia 2020

Nowoczesny plac zabaw pozwala na nieskrępowaną i bezpieczną zabawę na świeżym powietrzu nie tylko dzieciom w każdym wieku, ale także młodzieży. ...

17 maja 2020

Obecnie mała architektura miejska to również osłony na drzewa. Te funkcjonalne i estetyczne elementy mogą być wykonane w różnorodnych materiałów. ...

12 maja 2020

Systemy zamgławiające stosowane w procesie dezynfekcji metodą suchej mgły mogą znaleźć zastosowanie w różnorodnych miejscach. Właśnie teraz, gdy ...

6 maja 2020

Stacje dezynfekcyjne / stacje higieniczne do rąk to nowość w naszej ofercie jako element małej architektury. Jest to rozwiązanie, które upraszcza ...

15 kwietnia 2020

Małą architekturę tworzą niewielkie obiekty architektoniczne wkomponowane w przestrzeń miejską lub umieszczone na terenie prywatnej posesji i ...

31 marca 2020

Co prawda, zawód architekta to wolny zawód, który może przynieść wiele satysfakcji oraz korzyści materialnych, jednak droga ku rozpoczęciu pracy ...