Stojak na rowery

Stojak na rowery — rodzaje i zalety

Rowery powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach, dlatego przyda się właściwy stojak. To produkt tak szeroki, że każdy znajdzie stojak na rowery dla siebie optymalny, który może być zgoła inny od widocznych na każdym kroku stojaków w przestrzeni miejskiej.

Zobacz katalog produktów online >> lub pobierz katalogi >>

Zobacz przykładowe realizacje METALCO

stojak na rowery

Jazda na rowerze jedną z popularniejszych aktywności

Stojaki rowerowe przydają się przy przechowywaniu swoich jednośladów, jak również ich transporcie, kiedy sprawdzi się stojak na rowery do samochodu.

Wszelakie stojaki są dziś więc niezbędne w przestrzeni miejskiej, jak również w prywatnych gospodarstwach. Zwłaszcza że w Polsce szybko przybywa miłośników dwóch kółek, którzy nie tylko inwestują w swoje bicykle, ale ochoczo korzystają z coraz lepszej infrastruktury miejskiej.

stojak na rowery

Nie można bowiem zapomnieć, że w przestrzeni polskich miast nie brakuje miejsc, gdzie w atrakcyjnej cenie można wypożyczyć rower. Dzięki temu nie trzeba martwić się dostępnością sprzętu.

Jeżeli to rowery prywatne, dla wielu problemem jest przechowywanie sprzętu. Nie każdy może sobie pozwolić na stojak na rowery do garażu, bo zwyczajnie nie ma dodatkowej komórki. Z kolei mieszkańcy bloków, choć zdarza się to rzadko, nie muszą mieć specjalnej rowerowni, a nawet piwnicy. Wówczas wielokrotnie pozostaje zostawienie roweru przed domem lub we wnętrzu. Bezcenny jest wówczas składany stojak na rowery do domu lub mieszkania.

Zobacz również: Mała architektura miejska

Jaki stojak na rower wybrać?

Stojak na rowery wymiary ma bardzo różne. Jeżeli to przestrzeń miejska, z reguły to większe stojaki, na przykład stojak na 3 rowery, a najlepiej stojak na 4 rowery lub jeszcze większy.

Tak dużych stojaków nie potrzeba w mieszkaniu czy domu, wówczas często wystarczający będzie stojak na 2 rowery. Najważniejsze, że każdy tego typu produkt pozwala dobrze zabezpieczyć rower przed uszkodzeniem, a jednocześnie, jeżeli na przykład jest stojakiem do wnętrza, zabezpiecza meble i inne produkty w mieszkaniu przed zniszczeniem.

Podstawowy podział tyczy się stojaków zewnętrznych i wewnętrznych. Oba rodzaje różnią się w zasadzie wszystkim, od budowy i materiałów do użycia, aż po sposób montażu roweru.

Zobacz również: Ławki parkowe, miejskie i ogrodowe

Stojak rowerowy na zewnątrz

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę stojaki zewnętrzne, które znajdują się w przestrzeni miejskiej, ponadto można je postawić przed domem, mocując do podłoża przy wykorzystaniu specjalnych kotew lub śrub, co zapewni właściwą stabilizację stojakom.

Oczywiście wiele zależy od tego, do jakiej powierzchni montowany jest stojak na rowery. Nie ma problemu z zamocowaniem ich do ziemi, trudniej o to, jeżeli montaż jest przeprowadzany do kostki brukowej, kamienia lub innej twardej nawierzchni.

Same stojaki zewnętrzne podzielić można na dwa typy:

  • stojak na rowery typu barierka — to proste stojaki, które konstrukcją przypominają odwróconą literę U. Z reguły wykonane są z rur stalowych i aluminium, ewentualnie kształtowników. Stojak tego typu jest stosunkowo prosty w montażu. Zwłaszcza wówczas, kiedy montuje się go przez kotwy lub śruby. Ponadto znaleźć można stojaki do zabetonowania. Przypięcie roweru do stojaków typu barierka jest proste, aczkolwiek trudno o utrzymanie jednośladu w stabilnej pozycji, dlatego konieczne jest oparcie roweru o stojak lub użycie nóżki.
  • szeregowy stojak na rowery — takie stojaki, wykonane z identycznych materiałów, jak barierki, występują w wersjach, które składają się z kilku połączonych ze sobą stanowisk. W przestrzeniach miejskich to nawet kilkanaście miejsc na rowery, ale w przypadku prywatnych posesji nieraz wystarczy nawet stojak na dwa rowery. Stojaki szeregowe są proste w konstrukcji i wąskie, dzięki czemu można obok siebie stworzyć miejsce dla wielu rowerów. Są one w nich umieszczane przednim lub tylnym kołem, dlatego nieco niewygodne jest zapinanie roweru.

Zobacz również: Nowoczesne uliczne kosze na śmieci jako element architektury miejskiej

Wewnętrzny stojak na rowery

Szerszy wybór jest w zakresie wewnętrznych stojaków rowerowych do domu lub mieszkania. W tym przypadku wybór jest następujący:

  • stojak rowerowy pod tylne koło — prosta i niewielka, składana konstrukcja, którą po rozłożeniu należy połączyć z tylnym kołem przez specjalne zaczepy czy ściskacze.
  • stojak na rower typu hak — jak nie trudno się domyślić, stojak na rowery na hak pozwala go powiesić. Rozwiązanie jest bezcenne w mieszkaniach o niewielkim metrażu.
  • serwisowy stojak rowerowy — to specyficzna odmiana stojaka. Pomaga on przy wszelkiego rodzaju naprawach, przy których rower jest stabilny. Nie ma oczywiście problemu z tym, aby taki stojak na rower służył też do przechowywania sprzętu w domu lub mieszkaniu.
  • trenażer — w tym przypadku to nie tylko produkt służący do utrzymywania roweru w stabilnej pozycji. Jednocześnie pozwala wykorzystać rower jako typowy rowerek treningowy. Wszystko dzięki temu, że trenażer utrzymuje tylne koło w miejscu. Ponadto na rynku są trenażery z regulowanym obciążeniem. Przed zakupem warto sprawdzić, do jakiego rozmiaru kół jest przystosowany trenażer.

Zobacz również: Słupki ogrodzeniowe

Na co zwrócić uwagę przy zakupie stojaka na rower?

Wybierając stojak na rower, cena jest dla wielu jednym z najważniejszych czynników, co trzeba zrozumieć. Co jednak ważniejsze, stojak rowerowy musi spełniać pewne kryteria. Jeżeli to stojak do domu, dobrze, kiedy jest on składany, dzięki czemu zajmuje znacznie mniej miejsca. Kluczowy jest również materiał ich wykonania. Dobre są stojaki ze stali nierdzewnej, aluminium lub włókna węglowego. Takie stojaki poradzą sobie nawet z większymi obciążeniami. W końcu ważne mogą być dwa inne parametry — waga i system stabilizacji.

Nie ulega więc wątpliwości, że wybór stojaków rowerowych jest ogromny. Podobnie jak w przestrzeni miejskiej, również stojaki do mieszkań i domów mogą być bezcenne dla bezpiecznego i komfortowego przechowywania rowerów. W ten sposób łatwo wydłużyć okres eksploatacji samego roweru, jak również dobrze zabezpieczyć znajdujące się w pobliżu meble i inne rzeczy.

Zobacz również: Donice ogrodowe i materiał ich wykonania — który jest najlepszy?

Zobacz inne artykuły:

31 sierpnia 2020

Nowoczesny plac zabaw pozwala na nieskrępowaną i bezpieczną zabawę na świeżym powietrzu nie tylko dzieciom w każdym wieku, ale także młodzieży. ...

17 maja 2020

Obecnie mała architektura miejska to również osłony na drzewa. Te funkcjonalne i estetyczne elementy mogą być wykonane w różnorodnych materiałów. ...

12 maja 2020

Systemy zamgławiające stosowane w procesie dezynfekcji metodą suchej mgły mogą znaleźć zastosowanie w różnorodnych miejscach. Właśnie teraz, gdy ...

6 maja 2020

Stacje dezynfekcyjne / stacje higieniczne do rąk to nowość w naszej ofercie jako element małej architektury. Jest to rozwiązanie, które upraszcza ...

15 kwietnia 2020

Małą architekturę tworzą niewielkie obiekty architektoniczne wkomponowane w przestrzeń miejską lub umieszczone na terenie prywatnej posesji i ...

31 marca 2020

Co prawda, zawód architekta to wolny zawód, który może przynieść wiele satysfakcji oraz korzyści materialnych, jednak droga ku rozpoczęciu pracy ...